Zeytin Hasadı - Sezon boyunca


2500 yıldır yapılan serüvene katılmaya hazır mısınız? 

Asırlık organik sertifikalı zeytin agaçlarımızdan zeytin toplayıp, kendi sızma zeytinyagımızı yapıyoruz. Zeytin hasat dönemi başladı, Bafa Gölü'nün ekosisteminde yetişen zeytinlerimiz toplanmaya hazır. Biz de uzun zamandır gözümüz gibi baktığımız zeytin ağaçlarımızın hasadı için özel program hazırladık. Beraber zeytin toplayıp, geleneksel yöntemlerle katılımcıların kendi zeytinyağını yapacağı, kahvaltılık zeytin hazırlayacağı hatta sabun dökeceği atölyelerle dolu etkinliklerimize sizleri bekliyoruz.

. Cuma akşam Milas-Bodrum Havalimanı'nda sizleri karşılıyoruz. Çalışmaları ve konaklamayı yapacağımız Agora Pansiyon'a ulaşıyoruz. Sizler için özel olarak hazırlanmış zeytinyağlı yemekler menüsü sonrası şömine başında bölgedeki zeytincilik ve sürdürülebilir tarım üzerine sohbet ediyoruz.

. Cumartesi sabah erkenden köy kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltı sonrası kısa bir yürüyüşle ilk atölye çalışmamız için hasadını yapacağımız zeytin bahçesine gidip yaşları 10 ile 300 arasında değişen zeytin ağaçlarından zeytinlerimizi hasat ediyoruz. Bahçemiz 120 dönüm içinde yaklaşık 3000 ağaçtan oluşmaktadır.

. Öğle yemeğimizi Bafa Gölü'nün muhteşem manzarası eşliğindeki zeytin bahçesinde yapıyoruz. Odun ateşinde demlenen çayımızı da içtikten sonra topladığımız zeytinleri eşekler ile köye taşıyoruz.

. İkinci atölye çalışması için pansiyonumuzun bahçesinde topladığımız zeytinlerden antik taş değirmende en saf haliyle zeytinyağı elde ediyoruz. Elde ettiğimiz natürel sızma zeytinyağını şişeleyerek katılımcılara hediye ediyoruz.

. Akşam yemeği sonrası şömine başı sohbetleri devam ediyor.

. Pazar sabah erkenden köy kahvaltımızı yapıp günün üçüncü atölye çalışması için pansiyonumuzun bahçesinde saf zeytinyağı sabunu yapıyoruz.

. Öğle yemeği sonrası çevre köylerde bulunan yağhaneleri gezip geleneksel taş baskı sıkımı izliyoruz.

. Sonrasında pansiyona dönüş ve son atölye çalışması için topladığımız zeytinlerin bir kısmı ile çekişte, dilmelik yani kahvaltılık zeytini işliyoruz. Tüm atölye çalışmaları sonrasında elde ettiğimiz zeytinyağı, zeytinyağı sabunu, çekişte, dilmelik kahvaltılık zeytinleri ve Organik Agora Gurme soğuk sıkım zeytinyağımızdan da katılımcılarımıza hediye ediyoruz.


Kapıkırı Köyü, Milas, 48234, Türkiye TEL : 0(252) 543 54 45
Turlarımız